Class 2 MSHSAA Boys District Basketball
Predictions & Results
Gramps Class 2 Playoff Predictions
https://gramps2021missourihoops.blogspot.com/2021/02/missouri-class-two-boys-district.html
Gramps predicted winners in BOLD
District 1
4) S Pemiscot 82, 5) Holcomb 68
2) Bernie 70, 7) Cooter 53
3) Hayti 85, 6) Clarkton 52
Semifinals
1) Campbell 78, S Pemiscot 68
Bernie 73, Hayti 50
Championship 2/25 8pm
Campbell 55, Bernie 41
District 2
4) Neelyville 60, 5) Winona 46
2) Van Buren 67, 7) Naylor 56
3) Ellington 56, 6) Couch
Semifinals
1) Alton 70, Neelyville 37
Van Buren 55, Ellington 54
Championship 2/25 7:30 pm
Alton 52, Van Buren 37
District 3
5) Valle Catholic 61, 4) Meadow Heights 47
3) St. Vincent 62, 6) Puxico 47
Semifinals 2/25
Valle Catholic 43, 1) Oran 40
2) Advance 64, St. Vincent 57
Championship 2/27 3 pm
Valle Catholic 66 Advance 56
District 4
5) Transportation & Law 59, 4) Principia 50
2) Crystal City 1, 7) Crossroads 0
3) Bismarck 76, 6) Viburnam 13
Semifinals
1) Valley 64, Transportation & Law 29
2) Crystal City 65, Bismarck 36
Championship 2/26 7 pm
Crystal City 57, Valley 42
District 5
4) Van Far 68, 5) Sturgeon 63
3) Wellsville-Middletown 59, 6) Silex 46
Semifinals
1) New Haven 57,Van Far 32
Wellsville-Middletown 63, 2) Clopton 41
Championship 2/26 6:30 pm
Wellsville-Middletown 43, New Haven 38
District 6
4) Canton 51, 5) Paris/Faith Walk 44
3) Scotland Co 68, 6) Schuyler Co 59
Semifinals
1) NE (Cairo) 60, Canton 42
Scotland Co 56, 2) Knox County 49
Championship. 2/27 3 pm
NE Cairo 60, Scotland County 33
District 7
4) Slater 58, 5) New Franklin 44
2) Salisbury 68, 7) Glasgow 46
3) Westran 70, 6) Marceline 39
Semifinals
Slater 46, 1) Harrisburg 43
Salisbury 71, Westran 55
Championship 2/27 1 pm
Salisbury 58, Slater 46
District 8
4) Sacred Heart 74, 5) Calvary Lutheran 52
3) Eugene 76, 6) Green Ridge 30
Semifinals
1) Smithton 62, Sacred Heart 54
2) Lincoln 53, Eugene 45
Championship 2/27 6 pm
Lincoln 54, Smithton 52
District 9
4) Richland 57, 5) Crocker 35
2) Vienna 68, 7) Stoutland 44
3) Laquey 55, 6) Plato 41
Semifinals
1) Newburg 62, Richland 49
Vienna 39, Laquey 36
Championship 2/26 6 pm
Newburg 58, Vienna 51
District 10
5) Summersville 54, 4) Seymour 53
6) Dora 89, 3) Bakersfield 87. OT
Semifinals
1) Norwood 74, Summersville 39
2) Gainesville 71, Dora 52
Championship 2/26 6 pm
Norwood 53, Gainesville 44
District 11
5) Marion C Early 58, 4) Blue Eye 46
2) Billings 62, 7) New Covenant Academy 53
3) Galena 85, 6) Fordland 57
Semifinals
1) Crane 78, Marion C Early 66
Galena 58, Billings 57
Championship 2/26 7 pm
Crane 68, Galena 64
District 12
5) Jasper 51, 4) Verona 46
3) College Heights Christian 70, 6) Greenfield 42
Semifinals
1) Liberal 83, Jasper 69
2) College Heights Christian 68, Wheaton 54
Championship 2/26 5:30 pm
College Heights Christian 69, Liberal 45
District 13
4) Osceola 45, 5) Midway 41
3) Archie 74, 6) Appleton City 46
Semifinals
1) Lakeland 62, Osceola 23
2) Weaubleau 80, Archie 45
Championship 2/27 6 pm
Lakeland 73, Weaubleau 66
District 14
4) Sweet Springs/Malta Bend 75, 5) Concordia 57
Semifinals
1) Crest Ridge 54, Sweet Springs/MB 36
2) Wellington Napoleon 56, 3) Northland Christian 53
Championship. 2/25 6 pm
Wellington Napoleon 62, Crest Ridge 51
District 15
5) Maysville 59, 4) Stewartsville/Osborn 50
2) Gallatin 1, 7) North Platte 0
3) Plattsburg 47, 6) Polo 20
Semifinals
1) Mid-Buchanan 66, Maysville 36
Gallatin 68, Plattsburg 50
Championship 2/25 6 pm
Mid-Buchanan 71, Gallatin 35
District 16
4) Albany 58, 5) Rock Port 48
2) North Andrew 74, 7) King City 28
3) Princeton 63, 6) Tarkio/Fairfax 43
Semifinals
1) Bishop LeBlond 58, Albany 40
North Andrew 56, Princeton 40
Championship 2/25 6 pm
North Andrew 47, Bishop LeBlond 45
Predictions & Results
Gramps Class 2 Playoff Predictions
https://gramps2021missourihoops.blogspot.com/2021/02/missouri-class-two-boys-district.html
Gramps predicted winners in BOLD
District 1
4) S Pemiscot 82, 5) Holcomb 68
2) Bernie 70, 7) Cooter 53
3) Hayti 85, 6) Clarkton 52
Semifinals
1) Campbell 78, S Pemiscot 68
Bernie 73, Hayti 50
Championship 2/25 8pm
Campbell 55, Bernie 41
District 2
4) Neelyville 60, 5) Winona 46
2) Van Buren 67, 7) Naylor 56
3) Ellington 56, 6) Couch
Semifinals
1) Alton 70, Neelyville 37
Van Buren 55, Ellington 54
Championship 2/25 7:30 pm
Alton 52, Van Buren 37
District 3
5) Valle Catholic 61, 4) Meadow Heights 47
3) St. Vincent 62, 6) Puxico 47
Semifinals 2/25
Valle Catholic 43, 1) Oran 40
2) Advance 64, St. Vincent 57
Championship 2/27 3 pm
Valle Catholic 66 Advance 56
District 4
5) Transportation & Law 59, 4) Principia 50
2) Crystal City 1, 7) Crossroads 0
3) Bismarck 76, 6) Viburnam 13
Semifinals
1) Valley 64, Transportation & Law 29
2) Crystal City 65, Bismarck 36
Championship 2/26 7 pm
Crystal City 57, Valley 42
District 5
4) Van Far 68, 5) Sturgeon 63
3) Wellsville-Middletown 59, 6) Silex 46
Semifinals
1) New Haven 57,Van Far 32
Wellsville-Middletown 63, 2) Clopton 41
Championship 2/26 6:30 pm
Wellsville-Middletown 43, New Haven 38
District 6
4) Canton 51, 5) Paris/Faith Walk 44
3) Scotland Co 68, 6) Schuyler Co 59
Semifinals
1) NE (Cairo) 60, Canton 42
Scotland Co 56, 2) Knox County 49
Championship. 2/27 3 pm
NE Cairo 60, Scotland County 33
District 7
4) Slater 58, 5) New Franklin 44
2) Salisbury 68, 7) Glasgow 46
3) Westran 70, 6) Marceline 39
Semifinals
Slater 46, 1) Harrisburg 43
Salisbury 71, Westran 55
Championship 2/27 1 pm
Salisbury 58, Slater 46
District 8
4) Sacred Heart 74, 5) Calvary Lutheran 52
3) Eugene 76, 6) Green Ridge 30
Semifinals
1) Smithton 62, Sacred Heart 54
2) Lincoln 53, Eugene 45
Championship 2/27 6 pm
Lincoln 54, Smithton 52
District 9
4) Richland 57, 5) Crocker 35
2) Vienna 68, 7) Stoutland 44
3) Laquey 55, 6) Plato 41
Semifinals
1) Newburg 62, Richland 49
Vienna 39, Laquey 36
Championship 2/26 6 pm
Newburg 58, Vienna 51
District 10
5) Summersville 54, 4) Seymour 53
6) Dora 89, 3) Bakersfield 87. OT
Semifinals
1) Norwood 74, Summersville 39
2) Gainesville 71, Dora 52
Championship 2/26 6 pm
Norwood 53, Gainesville 44
District 11
5) Marion C Early 58, 4) Blue Eye 46
2) Billings 62, 7) New Covenant Academy 53
3) Galena 85, 6) Fordland 57
Semifinals
1) Crane 78, Marion C Early 66
Galena 58, Billings 57
Championship 2/26 7 pm
Crane 68, Galena 64
District 12
5) Jasper 51, 4) Verona 46
3) College Heights Christian 70, 6) Greenfield 42
Semifinals
1) Liberal 83, Jasper 69
2) College Heights Christian 68, Wheaton 54
Championship 2/26 5:30 pm
College Heights Christian 69, Liberal 45
District 13
4) Osceola 45, 5) Midway 41
3) Archie 74, 6) Appleton City 46
Semifinals
1) Lakeland 62, Osceola 23
2) Weaubleau 80, Archie 45
Championship 2/27 6 pm
Lakeland 73, Weaubleau 66
District 14
4) Sweet Springs/Malta Bend 75, 5) Concordia 57
Semifinals
1) Crest Ridge 54, Sweet Springs/MB 36
2) Wellington Napoleon 56, 3) Northland Christian 53
Championship. 2/25 6 pm
Wellington Napoleon 62, Crest Ridge 51
District 15
5) Maysville 59, 4) Stewartsville/Osborn 50
2) Gallatin 1, 7) North Platte 0
3) Plattsburg 47, 6) Polo 20
Semifinals
1) Mid-Buchanan 66, Maysville 36
Gallatin 68, Plattsburg 50
Championship 2/25 6 pm
Mid-Buchanan 71, Gallatin 35
District 16
4) Albany 58, 5) Rock Port 48
2) North Andrew 74, 7) King City 28
3) Princeton 63, 6) Tarkio/Fairfax 43
Semifinals
1) Bishop LeBlond 58, Albany 40
North Andrew 56, Princeton 40
Championship 2/25 6 pm
North Andrew 47, Bishop LeBlond 45
Last edited: